İki kardeşin hikayesi: Yoksulduk, evlenemedik…

Hakkari’nin Derecik ilçesinin bir köyünde biri 64, diğeri 90 yaşındaki iki kardeş yalnız yaşıyor. Bu yaşlarına kadar evlenmeyen kardeşler, yoksul oldukları için evlenemediklerini söyledi.

Seyid ve Temer Tekin kardeşler Derecik’te yaşıyor. Bu yaşa kadar hiç evlenmeyen iki kardeş için yalnız yaşamaktan zorlandıklarını dile getirdi.

Rûdaw’da yer alan habere göre 7 erkek çocuklu bir ailede dünyaya gelen Seyid ve Temer Tekin kardeşler, evlenmemelerini ailelerinin yoksulluğuna ve başlık parasının çok olmasına bağlıyor.

90 yaşına giren Seyid Tekin, “Ekmek bulamazken nasıl evlenebilirdik ki” diyor. İlerlemiş yaşı nedeniyle konuşmakta zorlanan Seyid Tekin yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Elimden gelen her işi yaptım. Çobanlık yaptım. Ağaçları budadım. Kimse kızını vermek istemedi. Çok yoksulduk. Berdel verecek kız kardeşimiz de olmadığı için evlenemedim.”

‘BABAM EV VARSA SAT DEMİŞTİ’

64 yaşındaki Temer Tekin de ailesinin yoksul olması ve geçmişte bir gelenek olan “berdel” için kız kardeşlerinin olmamasından kaynaklı bu yaşına kadar evlenemediğini söylüyor.

Anne ve babasının evlenmesi için kendisine sık sık öğütlerde bulunduğunu dile getiren Temer Tekin şunları söylüyor: “Babam ev varsa sat, arsan varsa sat evlen dedi. Gençlik işte dinlemedim. Babam da annem de biz öldüğümüzde yalnız kalacaksın ve pişman olacaksın demişlerdi. Şimdi imkanım olsa evlenirim ama yoksulluk çok zor. Gençler için de evlenmek çok zor.”

7 kardeşten 4’ü kızamıktan ölen kardeşlerden sadece biri evlenmiş. Seyid yeğeninin yardımıyla hayatını sürdürürken Temer babadan kalma eski evde yalnız yaşamayı tercih ediyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir