Rusya’da sinagog, kilise ve polis noktasına silahlı saldırı: 7 ölü

Rusya’nın Kuzey Kafkaslardaki özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı, bugün yerel saatle 18.00 sıralarında Derbent kentindeki bir sinagog ve Ortodoks kilisesi ile Mahaçkale’deki bir polis noktasına silahlı kişilerce düzenlenen saldırılarda, altı polis memurunun hayatını kaybettiğini, 12’sinin yaralandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, hem kilisede hem de sinagogda yangın çıktığı bilgisi paylaşıldı. Bakanlık, açıklamasında ayrıca silahlı saldırganlardan ikisinin vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

CNN International’ın aktardığına göre, Dağıstan Kamu İzleme Komisyonu Başkanı Shamil Khadulev, saldırıda bir rahibin de öldürüldüğünü belirtti. Khadulaev, 66 yaşında ve ‘çok hasta’ olduğunu söylediği Rahip Nikolay’ın yaşamını yitirdiğini aktardı.

SALDIRILARDA BİR RAHİP DE YAŞAMINI YİTİRDİ

Paylaşılan bilgilere göre, en az bir polis memuru ve bir rahip, sinagog ve kiliseye düzenlenen saldırılar sırasında yaşamını yitirdi. Dağıstan İçişleri Bakanlığı, kimliği belirsiz kişilerin otomatik silahlarla bir sinagog ve bir kiliseye saldırdığını, bir polis memurunun öldüğünü, birinin yaralandığını kaydetti. Ajanslara yansıyan haberlere göre, saldırının ardından sinagog ve kilisede yangın çıkarken, saldırganlar bir araçla olay yerinden kaçtı.

Öldüğü bildirilen diğer memurunun ise Mahaçkale’de yaşanan saldırı ve çatışmada öldüğü bilgisi verildi. Mahaçkale sokaklarından da daha sonra çatışma sesleri geldiği haberleri basına yansırken, resmi olmayan Mash isimli bir Telegram kanalı, polisin, saldırganların bulunduğu, Derbent’teki bir binaya baskın yapmaya hazırlandığını iddia etti.

İKİ KENTTE OTOMATİK SİLAHLARLA SALDIRI DÜZENLENDİ

The Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre, Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rusya’nın resmi haber ajanslarından TASS’a yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz silahlı kişilerin otomatik silahlarla sinagog ve kiliseye saldırı düzenlediğini bildirmişti. Reuters ise düzenlenen saldırılarda iki polis memurunun hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Saldırıların yaşandığı sinagog ve kilise Dağıstan’ın Derbent bölgesinde yer alırken, saldırı düzenlenen polis noktası yaklaşık 125 kilometre kuzeydeki Mahaçkale kentinde.

SALDIRGANLAR BEYAZ BİR ARAÇLA OLAY YERİNDEN KAÇTI

RIA Novosti’nin Telegram kanalında paylaşılan bilgilere göre, bir bakanlık kaynağı, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, “(Moskova saatiyle) 18.00 sıralarında Derbent’te kimliği belirsiz kişiler bir sinagog ve bir kiliseye otomatik silahlarla ateş açtı. Gelen ilk bilgilere göre, bir polis memuru öldü, biri yaralandı. Şüphelilerin kaçtığı araç, 921 plakalı beyaz bir Volkswagen Polo olarak tespit edildi. (Olayın) şartları netleştiriliyor. Ölü ve yaralı polis memurları hakkındaki bilgi de netleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

BAZA: İKİ SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Reuters’ın aktardığına göre, güvenlik servislerine yakın olduğu bilinen, resmi olmayan Baza Telegram kanalı, Rusya’nın güneyindeki Dağıstan’da yaşanan silahlı saldırılarda dahli bulunan iki saldırganın vurularak öldürüldüğünü iddia etmişti.

Reuters’ın Rus haber ajanslarından aktardığına göre, Dağıstan İçişleri Bakanlığı, saldırıyı düzenleyen saldırganlardan ikisinin vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir