Z kuşağı çiftçi ‘oyunu bozdu’

Çiğdem Yılmaz – Kendilerini iyi ifade ederler… Sosyal medya ve teknolojiyi etkin kullanırlar… Olaylara farklı bakış açılarıyla bakabilirler… Bunlar artık tüm iş kollarında çalışmaya başlayan Z kuşağının bazı özellikleri. Bu özellikleriyle kronikleşmiş, kanıksanmış sorunları ‘kendi yöntemleriyle’ aşabiliyorlar. Eda Halıcı’nın hikayesi de “Z kuşağı işte böyle çiftçilik yapar” dedirten bir örnek.

Bursa’da 4 yıldır çiftçilik yapan 27 yaşındaki Eda Halıcı, yetiştirdiği yaban mersinlerini satamayınca, sosyal medyada tüccarlara veryansın eden bir video yayınlayarak, ‘Tarımı bırakmanın eşiğinde’ olduğunu duyurdu. Genç çiftçinin isyanını duyan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Halıcı’yı arayıp destek sunacağını söylerken, bir market zinciri de bu yılki ürünlerinin tamamını satın aldı.

ARAŞTIRDI, ÜRÜNÜ BULDU

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2020’de mezun olan 27 yaşındaki Eda Halıcı, aynı yıl ziraat mühendisi babasıyla İznik ilçesinden 10 dönüm arazi satın aldı. Bölgenin toprak yapısı ve iklimi üzerine bir süre araştırma yapan Halıcı, bölgeye uygun ve katma değeri yüksek yaban mersini yetiştirmek için çalışmalara başladı.

KENDİNİ İFADE ETTİ

İki yıldır hasat yapan genç kadın, bu yıl fiyatları aşağı çeken tüccarlara tepki göstererek ürünlerini satamadığını sosyal medyada şu paylaşımıyla duyurdu:

“Biz bu meyveleri binbir fedakarlıkla üretiyoruz. Sezonu geldiği zaman büyük şirketler ve büyük çiftçiler altında eziliyoruz, küçük üreticiler olduğumuz için. Meyveleri satarken toptan satış konusunda problem yaşıyoruz. Çünkü büyük firmalar bizim gibi küçük üreticileri düşünmedikleri için sürekli fiyatı en dibe çekmeye çalışıyor. Sadece perakende satışla bu bahçeyi sürdüremiyorum. Hem zamanım yetmiyor, hem meyvelerim dalında çürüyor. Şu an tonlarca meyvem var ama alıcısı yok. 2-3 hafta içinde satamazsam bütün meyvelerim çürüyecek. Bir senedir, bahçeye yaptığımız uğraşlar boşa gitmiş olacak. Çiftçiler dayanacak gücü bulamadığı için üretimi bırakmak zorunda kalıyor. Şu an ben de o eşikteyim.”

Halıcı, paylaşımının ardından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın kendisini aradığını ve destek vereceklerini söylediğini belirtti. Sosyal medyada mesaj yayınladıktan sonra ulusal bir market zincirinin de kendisine ulaştığını bildiren Halıcı, bu yılki hasadı, bu zincirin satın aldığını açıkladı.

‘KÜÇÜK ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ’

Eda Halıcı, yaşadığı süreci Milliyet’e anlatırken şunları söyledi:

“Fiyatları büyük üretici ve alıcılar belirliyor ve onlar da ürün fazla olursa fiyatı çok az belirliyor. Ama bu fiyatlarla bizim ürünleri satmamız imkansız. Bu yılki ürünlerim, bir market tarafından alındı. Ancak seneye de benzer bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacağım. Bu nedenle ben ve benim gibi küçük üreticilerin sürdürülebilir desteğe ihtiyacı var. Eğer benim bu yıl ürünlerim bu market tarafından alınmasıydı, tarımın değersizleştiğini düşünüp belki de tarımı bırakabilirdim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir